понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot alias mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty zazwyczaj spełniają funkcje ogrodzenia, chociaż nierzadko służą i za ozdobę. W większości wypadków takie ogrodzenie PVC z Polanicy-Zdrój buduje się w nasłonecznionych elementach, gdzie migiem rosną i silnie się zagęszczają. Bez liku powabu maja także takie żywe ogrodzenia, które wiodą poprzez osłonięte zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami konstruują przyciągające wzrok obrazy, a rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer wzdłuż takiego płotu uspokaja a także odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba uwzględnić role takiego płotu, warunki jakie są w ogrodzie, również nasze upodobania oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko także bujnie rozkwitają, jednakże wymagają tez sporo miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie plastykowe z Oleśnicy mogą być nadzwyczaj cienkie, chociaż powinno się je cyklicznie skracać i raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na plot.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, gdyż takie ogrodzenie zakłada się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje susze,
•ekspresowo wzrasta,
•cyklicznie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek stanowi niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony ogrodu, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.


Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posiadłości. O ile mamy wiele miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy żeby nasze żywe plot było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий