среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenie te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało bieg��ym ślepiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie sztachetki te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, bezproblemowej obróbce i względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo od razu ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenie z plastiku na plot i furtę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor głazów na ogrodzenia Winylowe na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy różne kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż kroi się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno także siekać na sześciany o symetrycznych konturach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nierównych kształtów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki z Winylu wykorzystuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie PCVPelplina na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru oraz naszych zamiłowań forma kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki i ogrodzenie plastikoweBrzega Dolnego na plot i bramkę ze sztachet stawia się z głazów różnorodnego zarysu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kawałków o nierównych konturach, należy je trafnie zestawiać tzn. tak, ażeby kształt każdego kolejnego łączył się z poprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają też mchem i glonami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać kurzu z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane firmy sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, ażeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий